Wat verdient een ervaren docent economie?
geldgesprek
vo

Wat verdient een ervaren docent economie?

Hoeveel je als leraar verdient, hangt af van je opleiding, je takenpakket en je werkervaring. In deze serie geven leraren – van starters tot zeer ervaren docenten uit alle sectoren – inzicht in hun salaris. Vandaag: Johan (45), docent economie.

© iStock

Naam: Johan*
Leeftijd: 45 jaar
Functie: docent economie
Extra taken: vakgroepvoorzitter, mentor, begeleider profielwerkstuk, begeleider Romereis
Aantal lessen per week: 23 economielessen en 2 mentorlessen 
Aantal jaren in het onderwijs: 21 jaar
Fte: 0,895
Salarisschaal en -trede: LD 12 
Maandsalaris: € 6.250,- bruto/€ 4.100,- netto
Plus jaarlijks bruto: € 5.495,- vakantiegeld, € 6.100,- eindejaarsuitkering, € 1.450,- bindingstoelage, € 200,- tweede correctie examens

‘Leerlingen denken dat ik veel minder verdien’


“Ik vind dat ik een prima salaris heb, zeker als je bedenkt dat ik niet fulltime werk. Weinig collega’s in het onderwijs werken fulltime en dat is verklaarbaar. Als je lesgeeft moet je altijd aanstaan, je kunt niet even tussendoor rustig koffiedrinken.”

Extra beloning

“Als je mijn salaris vergelijkt met dat van een startende leraar in de eerste LB-trede, is er een behoorlijk verschil. Ook die heeft geen slecht salaris, maar ik denk wel dat er juist in die schaal meer aandacht nodig is voor extra beloning. Ik heb het geluk gehad dat ik nog gebruik kon maken van het entreerecht, waarmee ik als eerstegraads docent automatisch in een LD-schaal terecht ben gekomen. Inmiddels kan dat niet meer en moet iedereen die een LC- of LD-schaal wil, solliciteren en een portfolio opbouwen. Bovendien moet er binnen de school ook ruimte zijn voor zo’n functie en die is er lang niet altijd.”

Twee keer modaal

“In de derde klas leg ik de begrippen loonkosten, brutoloon en nettoloon aan leerlingen uit. Ze maken dan een schatting van het bruto jaarsalaris in verschillende beroepen. Dat doen ze ook voor mijn functie. Ik vertel er bij dat ik na twintig jaar voor de klas in de hoogste loonschaal zit. Toch schat zeker negentig procent van de leerlingen dat ik een bruto jaarsalaris heb dat beneden modaal ligt. Terwijl het in werkelijkheid zo’n twee keer modaal is. Ik denk dat dat veel zegt over het imago van het beroep van docent onder jongeren.”

* Dit is een gefingeerde naam. De echte naam van deze leraar is bekend bij de redactie.

In deze serie vertellen leraren uit verschillende sectoren wat ze verdienen. Wil je ook je verhaal delen? Mail ons.

Meer weten? 

Blijf op de hoogte

Vandaag in je mailbox. Morgen toe te passen in de klas. Schrijf je in voor onze nieuwsbrief en ontvang praktische tips, actuele informatie en ideeën voor jouw dagelijkse onderwijspraktijk.